Committees

Session Committees

Kathy Huffstetler, Cleark of Session

Worship

Tommy Goldsmith, Chair
Ben O'Neal

Alec Peters
John Sullivan
John Dellinger

Sacristy
Bertie & Ben Beekr
Bruce Fawcett
Barbara Carlson
Laura Bulluck

Liturgist
Judy Colby

Staff
Tom Lohr
Katherine Rick-Miller

Stewardship & Finance

Susan Baucom, Chair
Helon Davis
Bob Meynardie, Treasurer
Biff Kirby, Endowments

Stewardship
Geoff Harris
Elizabeth Nichols
Teresa McLean
Dawn Comfort

Staff
Katherine Rick-Miller

Christian Formation

Barbara Kirby, Chair

Arts
Liz Cilem, Elder
Rachel Nicholson
Petie Szabo
Martie Leming
Patty Merrell
Barbara Carlson
Joyce Watkins King
Betty Landes
Emily Sprague

Adult
Barbara Kirby, Elder
Mark Zaineddin
Jerry McMahon
Amy Simes
Ben O'Neal
Leslie Johnson

Children, Families & Youth
Elizabeth Nichols, Elder
Lauren Cochran
Margaret Ring
Drew Rick-Miller
Amy Veatch
Jim House
Russ Bulluck

Staff
Marietta Wynands

Admin

John Baker, Chair
Chad Cochran
Craig Bromby

Staff 
Katherine Rick Miller

Mission Peace & Justice

Sarah McCracken Cobb, Chair
Kathy Huffstetler
Bob Grant
Barbara Cain
Sarah McCracken Cobb
Janet Pecci
Renee Elder
Carol House
Beth Harris
Geoff Harris
Jim House
Amy Simes

Staff
Katherine Rick Miller

Personnel

Susan Randolph, Chair
Eva Jones
Greg Ring
Scott Merrell
Ben Beeker

Staff
Katherine Rick Miller

 

Communications

Tommy Goldsmith, Chair
Margaret Evans
Beth Harris

Staff 
Anna Richardson Raab

Diaconate Committees

Laura Bullock, Deacon Monderator

Congregational Care

Mary Thornbury
Vann Evans
Mary Ann Blum
Roz Snyder
Becky Blazier

Staff
Katherine Rick Miller

Hospitality & Fellowship

David Vanpelt, Chair
Petie Szabo
Judy Colby
Piper Baucom
Emily Sprague
Terry Snyder

Staff
Marietta Wynands

Building & Grounds

Eric Baucom, Chair
Henry Wynands, Chair
Karl Dittus
Jerry Carlson
Scott Woodall
Udo Blum
George Womble
Dennis Blazier

Information Technology
Bob Dry, Chair
Dawn Comfort
Beth Harris
Mark McCorry
David Sturdivant
Scott Woodall

Staff
Anna Richardson Raab

Memorials

Catherine Meynardie, Chair
Anne Bromby

Staff
Katherine Rick-Miller

Ushering

George Womble, Chair
John Sullivan, Chair

Staff
Katherine Rick-Miller

Task Forces & Joint Sub-Committees

 Beeloved Community Garden

Beth Harris, Chair
Mark Zaineddin
Elizabeth Nichols
Renee Elder
Paul Schnurr

Columbarium

Craig & Anne Bromby
Dennis & Becky Blazier
Bill Smith
Frances Wilder

Room Use, Design & Effectiveness

Henry Wynands (B&G)
Terry Apter 
Emily Sprague (H&F)
David Vanpelt (H&F)